Scroll to navigation

PSTREE(1) Polecenia użytkownika PSTREE(1)

NAZWA

pstree - wyświetl drzewo procesów

SKŁADNIA

[-a] [-c] [-h|-Hpid] [-l] [-n] [-p] [-u] [-G|-U] [pid|użytkownik]
pstree -V

OPIS

pstree pokazuje uruchomione procesy w formie drzewa. Korzeń tego drzewa znajduje się albo w pid albo w init jeśli pid pominięto. Jeżeli podano nazwę użytkownika, to pokazywane są wszystkie drzewa procesów zakorzenione w procesach tego użytkownika.

pstree wizualnie łączy identyczne gałęzie umieszczając je w nawiasach kwadratowych i poprzedzając liczbą powtórzeń, np.


init-+-getty
|-getty
|-getty
`-getty
staje się

init---4*[getty]
Tworzy to bardziej zwartą formę wyświetlania.

OPCJE

Pokazuje argumenty wiersza poleceń. Jeżeli wiersz poleceń procesu jest przeniesiony na partycję wymiany (swapped out), to proces ten jest pokazywany w nawiasach. -a niejawnie wyłącza formę zwartą.
Wyłącza formę zwartą identycznych poddrzew. Domyślnie, jeśli jest to możliwe, poddrzewa są łączone.
Posługuje się znakami ramek VT100.
Wyróżnia podświetleniem (highlighting) bieżący proces i jego przodków. Nie działa (no-op) jeśli terminal nie obsługuje wyróżnienia albo w pokazywanym poddrzewie nie występuje proces bieżący ani żaden z jego przodków.
Podobne do -h, ale wyróżnia podany proces. Inaczej niż przy -h, pstree zawodzi, gdy posłużono się -H a nie jest dostępne wyróżnianie.
Wyświetla długie wiersze. Domyślnie wiersze są obcinane do szerokości ekranu lub 132 jeśli wyjście wysyłane jest na coś innego niż tty albo jeśli nieznana jest szerokość ekranu.
Sortuj procesy o tym samym przodku w kolejności PID zamiast według nazwy. (Sortowanie numeryczne.)
Pokazuje identyfikatory procesów (PID). Wyświetlane są jako liczby dziesiętne w nawiasach po każdej nazwie procesu. -p niejawnie wyłącza formę zwartą.
Pokazuje przenikanie się uid. W przypadku, gdy uid procesu różni się od uid jego rodzica, nowy uid pokazywany jest w nawiasach po nazwie.
Posługuje się znakami ramek UTF-8 (Unicode). Pod Linuksem 1.1-54 i nowszym, tryb UTF-8 wprowadzany jest na konsoli przez echo -e '\033%8' i opuszczany przez echo -e '\033%@'
Wyświetla informację o wersji.

PLIKI

/proc
położenie systemu plików proc

AUTOR

Werner Almesberger <Werner.Almesberger@epfl.ch>

ZOBACZ TAKŻE

ps(1), top(1).

6 maja 1998 Linux